Güzellik salonları kadınların fiziksel görünümlerini daha farklı hale getiren, onları baştan aşağı yenileyen merkezlerdir. Bu salonlarda bir kadının ihtiyacı olan bütün uygulamalara ulaşmak mümkündür. El, ayak, cilt bakımı güzellik salonlarında yapılan ana uygulamalar arasında bulunur. Günümüzde güzellik salonu denilince akla gelen ve sadece saç bakımı, manikür, pedikür gibi uygulamaların daha ötesinde hizmet veren salonlar akla gelir.

Hatta bu salonlarda yapılan bu standart işlemler yeni yöntemler ile daha da verimli hale gelmiştir. Örneğin ayak bakımı sırasında sadece tırnaklar ve katiküller hedeflenmez. Mantar, nasıl, batık tırnak gibi daha büyük sorunlar yaratan ve estetik olarak görünümü bozan durumların da giderilme süreçleri vardır. Medikal ayak bakımı olarak adlandırılan bu işlem adımlarının tamamlanmasından sonra ayaklar daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Cilt bakımı söz konusu olduğunda ise daha detaylı uygulamalardan bahsedilebilir. Daha genç görünen bir cilde sahip olmak için anti aging uygulamalarının da içinde bulunduğu bir takım işlemler sürdürülür. Kırışıklıklar, lekeler, yaşlanma etkileri bu işlemler sonucunda ortadan kaldırılır. Peeling uygulamaları ile cildin üzerinde bulunan ölü dokular giderilir. Kuru ciltler için özel nemlendirme programları uygulanır. Kısaca güzellik salonları bir kadının ihtiyacı olan bütün uygulamaları bir araya getirir ve bakım için bir paket program oluşturur. Bazen uygulamaların bir dizi seans olarak yürütülmesi söz konusu olabilir. Bu da kişiye özel bir program oluşturulması zorunluluğunu ortaya çıkartır.